0

Česnakų sodinimas

Česnakų sodinimas

Norite pradėti užsiimti daržininkyste? Galvojate apie tai, ką būtų galima pasisodinti? Lietuvoje klimatas nėra pats dėkingiausias, tačiau žinant tinkamą laiką ir kaip tai daryti, galima išauginti sveikus, gražiai atrodančius augalus – gėles, vaisius ar daržoves. Apie vieną daržovę, kuri Lietuvoje auga labai gerai ir pakalbėsime šiame straipsnyje. Žieminių česnakų sodinimas, rudenį vykstantis sodinimas ar šios užduoties atlikimas bet kuriuo kitu metų laiku domina daugelį. Tačiau kaip pasirinkti tinkamą laiką ir kaip subrandinti geriausią derlių? Ermitazas.lt komanda apžvelgs tai, kaip ir kada sodinti česnakus, ką apie šį procesą žinoti ir ne tik.
Juk česnakai yra ne tik įvairiems receptams tinkantis produktas. Jie dar ir praturtina dirvožemį, todėl puikiai tinka tvaraus ūkininkavimo praktikai.

 

 

Kada sodinti česnakus?


Turbūt žinote, kad daržininkystėje, sodininkystėje ir visame žemės ūkyje labai svarbus grafikas ir terminai. Dėl to jūs turite žinoti, kada yra geriausias česnakų sodinimo laikas. Nėra taip, kad viena diena, viena savaitė ar vienas laikas yra pats geriausias. Viskas priklauso ir nuo augalų rūšies.
Daugelyje regionų, įskaitant ir šalis, kuriose klimatas panašus į Lietuvos, rekomenduojamas česnakų sodinimas rudenį. Tai leidžia augalui įleisti šaknis prieš žiemos šalčius. Norintiems eksperimentuoti tinka ir žieminių česnakų sodinimas pavasarį. Visgi, nusprendus dėl kitokio laiko arba eksperimentuojant reikia žinoti, kad nors tai įmanoma, derlius gali būti ne toks didelis kaip tada, jeigu sėklas pasėtumėte rudens mėnesiais.


Česnakų sodinimas – reikalavimai vietai ir dirvai


Česnakams reikia gerai drenuojamo dirvožemio, kurio pH – pakankamai neutralus - 6,0-7,0. Jis turi būti praturtintas organinėmis medžiagomis (kaip kad kompostas ir mėšlas).
Svogūnėlius sodinkite maždaug 10-20 cm atstumu vieną nuo kito, eilėse. Eilės turi būti 15-30 cm atstumu viena nuo kitos.
Jeigu viskas gausis gerai, iš 3 m eilės galima išauginti apie 1,5-2,5 kg česnakų. Turintiems galimybes rekomenduojame rinktis pakeltas lysves. Jose vyksta dar geresnė oro cirkuliacija ir vandens drenažas, tad išvengsite problemų, susijusių su užpylimu ir permirkimu.


Česnakų rūšys ir jų ypatumai


Ermitazas.lt elektroninėje parduotuvėje galite rasti meškinių česnakų, laiškinių česnakų sėklas ir net česnakų sodinukus.
Kiekvienam labai svarbu pasirinkti tinkamą česnakų rūšį. Šaltesnio klimato šalyse, tokiose kaip Lietuva, dėl atsparumo šalčiui geriau rinktis kietakočių česnakų veisles. Jos geriau išauga ir būna sodresnio skonio, tad galima džiaugtis geresniu rezultatu.
Minkštakotės veislės geriau tinka šiltesnio klimato zonoms, o jų privalumas, kad ilgiau išsilaiko.
Taigi, nusprendę dėl veislės galite konkretinti savo užduotį. Meškinių ar dramblinių česnakų sodinimas gali skirtis nuo laiškinių. Juk dramblinis česnakas ne toks jau artimas įprastiems česnakams. Jis artimesnis kaip poro giminaitis, dėl to ir pasižymi švelnesniu skoniu.


Sodinimas ir tręšimas


Jokie augalai ir kultūros neužderės, nesuvešės ir neprigis, jeigu nebus tinkamai pasodinti ir pakankamai tręšiami.
Trašos bei jų naudojimas atlieka labai svarbų vaidmenį auginant česnakus. Sodindami naudokite aukštos kokybės kompostą ir lėto atpalaidavimo organines trąšas.
Lapų augimui naudingas papildomas tręšimas azoto trąšomis ankstyvą pavasarį. Tačiau kaip ir visur, taip ir su česnakais su tręšimu svarbu nepersistengti, nes tai gali sumažinti svogūnėlių dydį.


Priežiūra


Česnakus būtina reguliariai laistyti, ypač tada, kai auga svogūnėliai (nuo gegužės vidurio iki birželio). Česnakams taip pat naudingas mulčiavimas, kuris padeda reguliuoti dirvos temperatūrą, sulaikyti drėgmę ir slopinti piktžolių atsiradimą.
Nuo seno Lietuvoje populiarus česnakų sodinimas pagal mėnulį ir jo fazes. Nors tai yra tradicinė praktika, kuria prisiekia kai kurie sodininkai, visgi moksliniai įrodymai apie jos naudą yra nepatvirtinti, tad geriausia – pasirinkti tinkamą sezoną, o į mėnulį žiūrėti tik dėl grožio...


Derliaus nuėmimas ir laikymas


Derlių nuimti galima pastebėjus, kai česnakų augalo viršūnės pradeda gelsti ir nukrenta, bet kol patys česnakai dar nėra visiškai išdžiūvę. Norėdami nuimti derlių, atsargiai iškaskite svogūnėlius, kad nepažeistumėte laiškų ir lapų.
Surinkę česnakus, juos nuneškite į sausą vietą, pavėsį. Ten jie turės būti apie dvi savaites. Pilnai išdžiovintus česnakus galima laikyti vėsioje ir sausoje vietoje kelis mėnesius.


Ką galima gaminti iš česnakų ir koks jų pritaikymas virtuvėje?


Jeigu vis dar dvejojate ar česnakų sodinimas iš sėklų tikrai apsimoka ir ar visas namuose auginamų česnakų sodinimas ir tręšimas nėra pernelyg didelis vargas, galima rasti daugybę priežasčių, kodėl juos verta auginti patiems.
Namuose auginami česnakai gali būti naudojami kaip ingredientas ar pagardas daugybėje receptų. Tinkamai panaudoti jie ne tik pagerina maisto skonį, bet dažnai yra neatsiejama receptų dalis. Česnakas naudojamas marinavimui, padažų gamybai, skoniui priduoti ar net kaip išskirtinis pagardas.
Žalias česnakas, susmulkintas arba sutrintas turi aštrų ir ryškų skonį, kuris idealiai tinka padažams, užpilams ir marinatams. Išvirtas česnakas įgauna švelnesnį, šiek tiek saldoką skonį, todėl jį irgi galima dėti į padažus, garnyrus bei jais gardinti mėsos patiekalus.
Namuose užaugintas česnakas dedamas ne tik į keptuvę ar marinatą, bet ir, pavyzdžiui, į česnakų pastą, česnakų aliejų ir naminę česnakinę druską. Česnakus galima laikyti ir patogiai naudoti ruošiant bet kokį patiekalą.
Na ir, be abejonės – kepta duona... Čia papildomai nieko pristatinėti nereikia. Kepta duona su česnakų ir/ar sūrio garnyru – tikras lietuviškos virtuvės šedevras, tinkantis beveik visur ir beveik visada.