0

Kambarinių gėlių persodinimas

Kambarinių gėlių persodinimas

Jei matote, jog jūsų turimai kambarinei gėlei vazonas jau yra per ankštas, o jos šaknys bene lipa per viršų, tuomet laikas ją persodinti. Laiku to nepadarius, augalas gali pradėti gelsti, mesti lapus, o galiausiai visai nunykti. Kaip bebūtų, ruošiantis persodinti gėles, labai svarbu žinoti, kaip tai daryti teisingai. Jei norėtumėte geriau susipažinti su visu šiuo procesu, surinkome pagrindinius patarimus, kuriais vadovaujantis viskas pavyks puikiai. 


Kokias kambarines gėles tenka persodinti gana dažnai?


Nors visos kambarinės gėlės gali būti persodinamos, jei matote, jog vazonas augalui jau yra per mažas, yra tam tikros kambarinių gėlių rūšys, kurioms šį darbą reikia atlikti išties gana dažnai, nepriklausomai nuo augalo amžiaus. Šiems augalams yra priskiriama:

  • Orchidėjos. Orchidėjas naudinga persodinti kas vienerius ar dvejus metus, kadangi taip jos yra atgaivinamos. Ženklai, jog šiuos augalus jau laikas persodinti: nežydi, šaknys pradėjo pūti ar pelyti, sudilo substratas arba tiesiog indelis pasidarė per mažas. 
  • Fikusai. Kadangi fikusai yra linkę augti gana greitai ir gali užaugti itin dideli, juos persodinti gali tekti dažniau nei kitus augalus. 
  • Alavijas. Laikui bėgant, alavijas išleidžia atžalas, kurios gali greitai perpildyti vazoną, jis augalui tampa per mažas. 
  • Sukulentai ir kaktusai. Dar vieni augalai, kurie yra linkę išauginti atžalas. Tad, jei pastebėjote, jog gėlė jau yra neproporcingai per didelė savo vazonui, būtinai ją persodinkite.

 
Kambarinių gėlių persodinimas – proceso eiga


Tam, kad kambarinių gėlių persodinimas būtų sėkmingas, labai svarbu, jog visas procesas būtų atliekamas teisingai. Visų pirmiausia, ką reikėtų padaryti, prieš persodinimą gausiai palaistykite augalą. Tuomet reikėtų išsirinkti naują vazoną, į kurį ketinate sodinti kambarinę gėlę. Paprasčiausias būdas nustatyti, kokio dydžio jis reikalingas – senasis vazonas turėtų lengvai tilpti į naująjį. Įprastai rekomenduojama, jog jo skersmuo būtų pora centimetrų didesnis, nebent augalas yra itin didelis, tuomet vazono diametras gali būti ir dar didesnis. Kartu pasirūpinkite ir kokybiška žeme bei drenažu. Jei turimų gėlių rūšis nėra labai pretenzinga, puikiai tiks ir universalus gruntas, pritaikytas kambarinėms gėlėms. Taip pat galite rasti ir gruntą, specialiai pritaikytą konkrečiai gėlių rūšiai. 
Pasiruošus visas šias priemones, metas pačiam persodinimui. Išimkite augalą iš jo augimo vietos – viena ranka laikykite augalą už stiebo, o kita – prilaikykite vazono dugną. Apverskite. Tuomet apžiūrėkite, ar augalo šaknys yra sveikos, ar jos nepradėjo pūti. Jei matote tam tikrus pažeidimus, juos pašalinkite, tiesiog apipjaustydami peiliuku. Tai atlikę, augalą pastatykite į naujo paruošto vazono vidurį ir apklokite žemėmis, jas suspausdami, kad neliktų tuštumų. 
Po persodinimo augalą gausiai palaistykite. Tiesa, jei persodinote kaktusą ar palmę, to daryti nereikėtų, laistykite tik praėjus kelioms dienoms. 


Kambarinių gėlių priežiūra po persodinimo


Prabėgus kelioms dienoms (įprastai 3-5 dienoms) po persodinimo, laikas dar kartą palaistyti kambarines gėles. Svarbu, jog žemė paviršiuje jau būtų spėjusi apdžiūti. Palaikykite vazone drėgmę, tačiau nepersistenkite, kadangi per didelis vandens kiekis gali ne padėti, o pakenkti augalui. 
Kol augalas įsišaknys, apie 4 savaites, laikykite jį toje namų vietoje, kurioje netrūksta dienos šviesos. Visgi, būtinai saugokite augalą nuo tiesioginių saulės spindulių bei skersvėjo. Praėjus pusantro ar dviem mėnesiams, kambarinę gėlę galite patręšti jai pritaikytomis trąšomis. 

 


Kada geriausias laikas kambarinių gėlių persodinimui?


Galbūt nustebsite, tačiau sodininkai ir astrologai pataria gėlių persodinimu neužsiimti iš karto, kai tik ši idėja šauna į galvą. Mat, reikėtų sulaukti tam tinkamiausio meto. Laikoma, jog geriausias laikas, kada šį darbą reikėtų atlikti, yra priešpilnis. Negana to, jei Mėnulis yra Ožiaragio, Jaučio ar Mergelės ženkle, sėkmė garantuota! Šiuo laiku augalo stiprybė yra telkiama šaknyse, dėl ko jie lengviau perneša tokį stresą bei greičiau prigyja. Tad, kuriomis dienomis kambarinių gėlių persodinimas bus sklandžiausias, geriausiai atsakys 2024 metai ir jų Mėnulio kalendorius. 
Taigi, tikimės, jog šis straipsnis buvo naudingas ir dabar kambarinių gėlių persodinimas nebebus toks baisus. Jei po jo praėjus kelioms savaitėms, pastebėsite, jog augalas tarsi atsigavo ir pradėjo leisti naujus lapelius, gera žinia, tai byloja, kad visas persodinimas pavyko puikiai.