0

Pomidorų auginimas

Pomidorų auginimas

Ką tik nuskinto, sunokusio pomidoro kvapas ir skonis nepalieka abejingų. Ir iš tiesų pomidorai yra viena populiariausių vasaros daržovių Lietuvoje. Jie yra naudojami salotoms, iš jų yra verdamos sriubos, gaminami padažai bei jie gali būti ruošiami žiemai juos konservuojant, marinuojant. Tad jei jus domina pomidorų auginimas ir norėtumėte šiomis daržovėmis praturtinti savo sodą, namų kiemą ar net balkoną, tuomet šis straipsnis kaip tik jums. Ermitazas.lt komanda surinko visus svarbiausius patarimus, padėsiančius net ir nepatyrusiems sodininkams užauginti gausų ir labai skanų pomidorų derlių. Taigi, nieko nelaukime ir pradėkime!

 


Pomidorų nauda


Visų pirmiausia, susipažinkime, kokia naudą žmogaus organizmui teikia pomidorai, ar iš tiesų jie tokie vertingi. Pomidorai neretai yra vadinami tikrų tikriausiu supermaistu, kadangi jie yra vitaminų, mineralų, skaidulų ir kitų naudingų maistinių medžiagų šaltinis. Taip pat jie yra visiškai nekaloringi, tad gali būti puikus pasirinkimas net ir tiems žmonėms, kurie nori atsikratyti papildomų kilogramų. Pomidorai turi daug antioksidantų, kurie kovoja su žalingu laisvųjų radikalų poveikiu, tad, suvartojant reikiamą pomidorų kiekį, galima sumažinti vėžio atsiradimo riziką. Negana to, pomidoruose gausu vitamino C, kalio bei cholino, kurie yra naudingi širdžiai, kraujagyslėms, padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tad, kaip galite suprasti, pomidorai pasižymi neišmatuojama nauda. Jei dar nesate jų įtraukę į savo mitybos racioną ar jų suvalgote pakankamai mažai, būtinai padidinkite jų suvartojamą kiekį. 


Pomidorų daigų auginimas


Dėl Lietuvoje vyraujančio klimato pomidorų sėklos nėra sėjamos tiesiai į dirvą, tad pirmas žingsnis, kurį reikia atlikti – pomidorų daigų auginimas. Tam įsigykite norimos pomidorų veislės sėklas, plastikinius konteinerius daigų auginimui bei universalų ar specialiai pomidorų daiginimui pritaikytą substratą. Kaip bebūtų, susipirkti visas reikiamas priemones gali pasirodyti kur kas paprasčiau nei yra iš tiesų. Skirtingų pomidorų veislių yra tikrai ne kelios, tad gali būti sudėtinga apsispręsti, kurios sėklos būtų tinkamiausios jums. Renkantis, rekomenduojama atkreipti dėmesį į tokius pagrindinius aspektus kaip: kur auginsite savo pomidorus (lauke, šiltnamyje ar balkone), kiek erdvės jiems galite skirti, kam naudosite pomidorus (valgymui iš karto ar konservavimui), kokio skonio pomidorai jums patinka labiausiai – saldžiarūgščiai, švelnaus, saldaus skonio, bei kokio dydžio pomidorų tikitės – didelių, mėsingų, vidutinio dydžio ar mažų, vyšninių. Tai yra pagrindiniai klausimai, į kuriuos atsakę, galėsite nesunkiai pasirinkti sau tinkamiausią pomidorų veislę. Turėkite omenyje, jog visa ši informacija dažniausiai yra nurodoma ir sėklų aprašyme. 
Išsirinkus sėklas, metas jas sėti. Pats optimaliausias laikas tai atlikti yra nuo vasario pabaigos iki kovo vidurio, kadangi pomidorų daigams užaugti iki reikiamo dydžio užtrunka apie 8 savaites. Pomidorų sėklas išdėliokite į konteinerius su substratu bei jas užklokite ne per storu substrato sluoksniu. Jei sėjate kelias skirtingas pomidorų veisles, būtinai pasižymėkite, kur yra kuri. 
Norint užtikrinti palankias sąlygas daigams išdygti, galima indelius su sėklomis apdengti maistine plėvele. Jiems sudygus, plėvelę nuimkite. Labai svarbu daigams užtikrinti gerą dienos apšvietimą bei reguliarią temperatūrą, kuri būtų ne mažesnė nei 20 laipsnių Celsijaus. 
Tuomet, kai pomidorų daigai išaugins du tikruosius lapelius, metas juos persodinti ir perkelti į didesnius indelius. Prieš persodinimą, daigus palaistykite, kad juos galėtumėte persodinti su aplink šaknis aplipusiu substratu. Turėkite omenyje, jog pomidorus sodinti į pastovią augimo vietą bus galima tik tuomet, kai daigai turės 6-7 tikruosius lapelius. 

 


Pomidorų sodinimas šiltnamyje


Populiariausias būdas auginti pomidorus, be jokios abejonės, yra pomidorų auginimas šiltnamyje. Taip yra todėl, nes šiltnamyje šias daržoves galima sodinti anksčiau, kai dirvos temperatūra yra ne mažesnė nei 10 laipsnių Celsijaus. Įprastai tai būna gegužės pradžioje. Šiltnamio pagalba yra puikiai palaikoma šiluma, tad net jei ir užkluptų netikėti šalčiai nakties metu, galėsite būti ramūs, jog pomidorai nenušals. Visgi, labai svarbu įsitikinti, jog šiltnamis yra sandarus. 
Likus savaitei ar dviem iki pomidorų sodinimo šiltnamyje, dirvą, esančią ten, patręškite specialiomis trąšomis ar kompostu, durpėmis, išravėkite piktžoles, ją supurenkite ir palaistykite. Visa tai atlikus, galima sodinti daigus. Priklausomai nuo pasirinktos pomidorų veislės, tarpai tarp jų gali skirtis, tačiau optimalu palikti apie 50 - 60 cm atstumą tarp daigų. Tokiu būdu pomidorai nebus per daug suspausti, jie galės nevaržomai plėstis bei gaus pakankamą kiekį saulės, kas lems ir kur kas gausesnį derlių. 
Kad persodinimas būtų kuo sklandesnis ir augalams keltų kuo mažiau streso, nenukratykite žemių nuo pomidorų šaknų, jas tik šiek tiek praskirkite. Sodinkite daigus tiesiai į pasiruoštas duobes. Rekomenduojama juos sodinti kiek giliau nei augo vazonėlyje. Tai leis užtikrinti, jog augalas išleis naujas papildomas šaknis, kas jį sustiprins. Pasodinus daigus, ties kiekvienu padarykite įdubimą, o aplink jį iš žemių suformuokite bortelį. Laistant, vanduo ne nubėgs nuo pomidoro, o užsilaikys būtent ten, kur reikia. Galiausiai, gausiai palaistykite pasodintus pomidorus. 


Pomidorų auginimas lauke – misija įmanoma


Galbūt nustebsite, tačiau, norint užsiauginti pomidorų derlių, nebūtinas šiltnamis. Galimas ir pomidorų auginimas lauke! Visgi, labai svarbu, jog pomidorų veislė tam būtų tinkama, tad, jei ketinate šiuos augalus auginti būtent čia, būtinai atkreipkite dėmesį, kas yra nurodyta atitinkamos veislės aprašyme. Taip pat kruopščiai parinkite jiems vietą. Geriausia, jog ji būtų saulėta ir joje nebūtų skersvėjo. Negana to, turėkite omenyje, jog pomidorų nereikėtų sodinti ten, kur auga bulvės ar kur jos seniau augo. Taip yra dėl to, nes pomidorai ir bulvės serga tomis pačiomis ligomis. Na, o praėjus 10 dienų po pasodinimo, nepamirškite pomidorų papildomai patręšti. 
Tiesa, turėkite omenyje, jog galimas ir pomidorų auginimas maišuose. Visas procesas yra labai paprastas, kadangi žemė jau yra paruošta gamintojo. Viskas, ką reikia padaryti – nusipirkus maišą, iškirpti jame nurodytą vietą ir į jį pasodinti kelis daigus. Čia augalas, tinkamai laistomas, galės sėkmingai nokinti derlių. 


Pomidorų auginimas balkone


Galiausiai, jei gyvenate bute ir neturite nuosavo žemės sklypelio, pomidorus galite auginti ir savo namų balkone ar tiesiog ant palangės. Tam rekomenduojama rinktis žemaūges pomidorų veisles, tokias kaip: Ramino, Venus, Tomfall, Balconi Red ir kita. Šie pomidorai neužims daug vietos, tačiau užaugins gausų ir labai skanų derlių. Taip pat jie gali būti auginami tiek vazonuose, tiek kibiruose, tiek loveliuose, tad kiekvienas gali pasirinkti sau tinkamiausią variantą. Augindami pomidorus namuose, įsitikinkite, jog jie gauna pakankamai dienos šviesos bei jog temperatūra yra gana pastovi, geriausia, jei ne mažiau 20 laipsnių Celsijaus. Tiesa, kadangi vazonų ar lovelių talpa yra mažesnė, laistyti šiuos pomidorus reikėtų dažniau. Visuomet stebėkite, ar žemė nėra išsausėjusi.  

Taigi, tikimės, jog šis straipsnis buvo naudingas ir pomidorų auginimas nebeatrodo toks baisus, kaip galėjo pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Vadovaudamiesi šiais patarimais, tikrai nesunkiai užauginsite gausų ir skanų derlių. Tad, nieko nelaukite ir jau dabar pasirūpinkite pomidorų daigais!