0

Trešnių sodinimas

Trešnių sodinimas

Jei atsidarėte šį straipsnį, jus, ko gero domina atsakymai į klausimus Kada sodinti trešnes, kaip sodinti trešnes, kur sodinti trešnes, kokias trąšas pasirinkti ir taip toliau. Šiame straipsnyje „Ermitažo“ specialistai apžvelgs viską, ką svarbiausia žinoti apie šių daugelio mėgstamų uogų sodinimą ir auginimą. Daugelį uogų sodinimui, priežiūrai bei vėlesniam paruošimui galite įsigyti tiesiog internetu, elektroninėje „Ermitažo“ parduotuvėje.

 


Trešnių sodinimas – įdomūs faktai


Turbūt nėra tokio žmogaus, kuris pas tetą, močiutę, mamą ar kaimyną sode nėra ragavęs trešnių. Šios, mažesnės vyšnių sesės yra vienos populiariausių uogų tarp visų lietuvių. Svarbu paminėti, kad yra tikrai ne viena trešnių rūšis. Iš jų kai kurios garsėja lepumu, tad joms reikia skirti nemažai dėmesio. Visgi, skyrę pakankamai laiko džiaugsitės tuo, kad medeliai duos nemažą derlių. Beje, vasarą trešnes reikia laistyti net kiek daugiau nei kitus uogų krūmus ar medžius. Tiesa, derlius gali varijuoti ir kisti metai iš metų, tačiau jei esate užtikrinti dėl priežiūros, galite būti ramūs, kad šįmet geriau būti ir negalėjo...
Augindami trešnes esate šiokie tokie aplinkybių įkaitai mat, jeigu žydėjimo metu orai nukrenta iki -5 °C, derlius gali būti sunaikintas arba gerokai sumažintas.
Jeigu jau kalbėtume apie veisles, puikiai tinka ir lietuviškos, mūsų šalyje išveistos trešnės. Jų vardai - Mindaugė, Jurgita. Tokių trešnių sodinimas paprastai yra pats populiariausias. Negalima pamiršti apie tai, kad tai – kryžmadulkis medis, tad reikia bent kelių vienetų, kad skirtingos veislės ir skirtingi medeliai pasirūpintų vienas kitu.
Jeigu veislės išvestos svetur, jos gali būti kiek atsparesnės, tačiau tokias sėklas bei sodinukus ne visuomet lengva rasti.
Įdomu tai, kad ekspertai per laiką pastebėjo, jog beveik visoms trešnių rūšims labiausiai patiks tam tikra geografinė Lietuvos zona. Kuri? Ogi ten, kur orai švelniausi (mažiausias sezoniškumas). Tai yra Žemaitijos aukštuma bei mūsų visų mylimas pajūris.


Vieta bei dirva trešnių sodinimui


Vienas iš labiausiai galvosūkius skatinančių dalykų yra vietos parinkimas savo sodinukams. Trešnes rekomenduojama sodinti pakilų reljefą arba nuolydį. Savaime suprantama, kad tikrai ne visuose sklypuose tokios sąlygos yra, tačiau pravartu žinoti, kad tokios sąlygos labai tinka bet kokiam augalui mat dirvos paviršiuje nenusistovi vanduo ir šalnos mažiau kenkia šaknims.
Kalbant apie dirvą reikia paminėti, kad šie medžiai geriausiai jaučiasi visiškai neutralaus arba minimaliai rūgštinio pH dirvoje (6.5-7). Pamatuokite ją savo plotelyje ir, jei reikia, įterpkite sieros arba kitų medžiagų, kad ji taptų labiau rūgštinė, arba labiau šarminė.
Iš esmės, dauguma priemolių bei priesmėlių tinka trešnėms, tačiau labai sunku jas sėkmingai auginti molyje bei į pažliugimą linkusioje, šlapioje dirvoje. Tokiu atveju reikalinga dar geresnė aeracija.


Kaip atsirinkti geriausius trešnių sodinukus?


Trešnių sodinimas pavasarį bei rudenį žmonėms kelia iššūkių, susijusių su sodinukų atsirinkimu. Tikrai ne visi šiuos medžius augins iš sėklų. Jeigu jau nuspręsite rinktis sodinukus, turite žinoti, į ką atkreipti dėmesį. Sodininkystės specialistai kalba apie tris taisykles
1.     Sodinukas turi turėti aiškiai išreikštą viršūnę ir bent 3 šakas. Jos turi būti pakilusios bent 60-80 cm nuo žemės paviršiaus.
2.     Apžiūrėkite sodinuko šaknis. Nereikėtų rinktis tokio varianto, kuris neturi susiformavusių ir proporcingų šaknų. Kuo jos labiau išsikerojusios ir kuo drėgnesnės, tuo geriau jums.
3.     Pamirškite sodinukus, kurie turi aiškiai, plika akimi matomų žievės spalvos nevienodumų arba išorinių pažeidimų.


Priežiūros ir naudojimo patarimai


Štai keletas patarimų apie tai, kaip bei kada sodinti trešnes, kad gautumėte geriausią rezultatą:


·       Priklausomai nuo veislės, skiriasi nokimo laikas. Pirmosios uogos sirpsta dar birželio pradžioje, o vėlyvosios ant stalų keliaus liepos pabaigoje, rugpjūčio pirmomis dienomis.
·       Negenėkite medelių žiemą.
·       Trešnių medžius reikia skiepyti. Pasitarkite su augintojais bei specialistais dėl to, kaip geriausiai tai daryti.
·       Trešnes galima valgyti ir šviežias, ir konservuoti bei iš jų gaminti kitus produktus.

 


Pagrindiniai trešnių kenkėjai ir pavojai šiems uogas auginantiems medžiams


Jau minėjome, kad trešnėms kenkia žiemos šalčiai. Tačiau labai svarbu pasirūpinti apsauga ir nuo kitų grėsmių.
Yra vieni paukščiai, kurie nuolat apninka gerą derlių nešančius trešnių medžius. Tai gražūs ir mieli varnėnai, kuriuos galima nubaidyti, tačiau tam reikės šiek tiek vargo. Daugiausiai žmonių tiesia tinklus ir jais dengia vaismedžius, tačiau galima naudoti ir ultragarsą, kitus populiarius sprendimus, pavyzdžiui, aitvarus.
Gausesnis lietus, dėl kurio pažliunga dirva – labai kenkia uogoms. Pasirūpinkite mulčiavimu ir aeravimu, neleiskite vandeniui užsistovėti. Tai apsaugos derlių.
Tarp kenkėjų visada minimi amarai bei vadinamieji strypeliai, kurių negalima ignoruoti. Įleidus natūralius kenkėjų naikintojus arba naudojant saugias, mažai kenksmingas priemones galima laiku suvaldyti žalos darytojus ir apsaugoti derlių.