0

Tujų sodinimas

Tujų sodinimas

Visi nuosavų namų šeimininkai ir sodininkyste bei aplinkos tvarkymu besidomintys žmonės tikrai pažįsta tujas ar net galvoja apie jų pasisodinimą savo sklype. Tujos yra populiarus visžalis medis, kuris gali suteikti sodui bei aplinkai grožio, pridėti privatumo ir pažymėti ribas. Tačiau tam, kad augalai pilnai prigytų, gerai atrodytų ir atliktų savo funkcijas, reikia žinoti viską apie tai, kada sodinti tujas, kaip sodinti tujas, nuo ko jas saugoti ir daug kitų niuansų. Ermitazas.lt komanda pristato išsamų gidą apie tujų sodinimą.
Jūsų patogumui, tiesiog internetu galėsite įsigyti ne tik pačius tujų sodinukus, bet ir joms skirtas trąšas.

 


Geriausias laikas sodinti tujas


Kiekviename regione geriausias laikas skiriasi. Metas, kada geriausia sodinti tujas Lietuvoje, skirsis nuo to, kas rekomenduojama Prancūzijoje arba, pavyzdžiui, Švedijoje. Dėl to aklai nesivadovaukite bet kokiu gidu ir gilinkitės į tai, kas aktualu Lietuvoje
Paprastai, optimaliai tujų sodinimas daromas pavasarį ir rudenį. Šiais sezonais vyrauja vidutinė temperatūra. Kodėl tai svarbu? Nes dideli šalčiai ir dideli karščiai augalui kelia stresą ir jis gali neprigyti.
Jeigu konkrečiau kalbėtume apie tai, į kokią žemę sodinti tujas, geriausia tai daryti anksti pavasarį, po paskutinių šalnų arba ankstyvą rudenį, kol žemė dar neįšalo. Toks laikas suteikia tujoms pakankamai laiko aklimatizuotis naujoje aplinkoje prieš vasaros ar žiemos stresą.


Vieta ir dirva tujų sodinimui


Labai svarbu atsižvelgti į tai, kokioje žemėje tujos bus sodinamos. Šie pušūnų skyriaus kiparisiniai augalai geriausiai auga drenuotame dirvožemyje, kurio pH yra neutralus arba šiek tiek rūgštus.
Tujoms reikia vietos, į kurią krenta daug arba bent daug(-okai) saulės šviesos. Jei tuja auga pavėsyje, išsivysto reta laja, o augalas būna ne toks tvirtas. Prieš sodindami dirvą kompostuokite, kad pagerintumėte jos struktūrą ir padidintumėte maistingųjų medžiagų kiekį.


Tujų sodinimo procesas


Tujų sodinimas yra pakankamai specifinis procesas. Pirmiausia reikia paruošti duobę, kuri būtų dvigubai platesnė ir gilesnė už šaknų gniužulą. Taip užtikrinama, kad šaknys turės pakankamai vietos išsiskleisti.
Kai tujos leidžiamos į duobę, šaknų kamuolio viršus turi būti lygiai su žemės paviršiumi. Tuomet duobę reikia užpilti žemėmis ir gerai palaistyti. Mulčiavimas aplink augalo kamieną (pagrindą) padeda išlaikyti visą reikalingą drėgmę bei reguliuoti dirvos temperatūrą.


Atstumas


Svarbu žinoti ne tik bendrą sodinimo praktiką, bet ir tai, kokiu atstumu sodinti tujas vieną nuo kitos bei nuo tvoros. Tujų sodinimas ir atstumas, kurį parinksite, turės didžiulės įtakos galutiniam rezultatui.
Atstumai, kuriais sodinamos tujos, priklauso nuo augalų paskirties. Jeigu sodinate į tankią gyvatvorę, jas reikia sodinti arčiau viena kitos, paprastai ~50-70 cm atstumais. Jei tujos sodinamos ne taip artimai, atstumas gali būti ir didesnis, tik galutinis vaizdas nebus toks tankus.
Įstatymai apriboja atstumą iki tvoros ir kaimynų sklypo. Tai priklauso nuo augalų aukščio.
·      Medžius ir krūmus, kurie bus aukštesni kaip 3 m, iš šiaurinės pusės leidžiama sodinti ne arčiau kaip už 5 m nuo kaimyninio sklypo ribos. Iš kitų pusių atstumai turi būti ne mažiau nei 3 m.
·      Jei tujos bus nuo 2 iki 3 m aukščio, iš visų pusių leidžiama sodinti ne arčiau kaip už 2 m.
·      Jei tujos bus iki 2 m aukščio, iš visų pusių jos turi būti ne arčiau kaip už 1 m nuo kaimyninio sklypo ribos.
·      Kaimyninius sklypus skiriančią gyvatvorę, formuojamą iki 2 m aukščio, iš pietinės pusės galima sodinti ne arčiau kaip už 1 m, o formuojamą iki 1,3 m aukščio iš visų pusių galima sodinti ne arčiau kaip už 1 m nuo kaimyninio sklypo ribos.

 


Tujų priežiūra


Kadangi jau žinote, kaip, kada sodinti tujas gyvatvorei, iki kada apskritai galima sodinti ir kokie reikalavimai dėl atstumų – apžvelkime priežiūros poreikius.
Po pasodinimo būtina augalus reguliariai laistyti, ypač pirmus kelis metus, kai medžiai dar tik aklimatizuojasi ir prisitaiko. Laistymo dažnumas priklausys nuo oro sąlygų ir dirvožemio tipo, tačiau per savaitę tuja turi gauti bent vieną centimetrą vandens - iš kritulių arba laistant rankiniu būdu.
Anksti pavasarį tujas tręškite tujas subalansuotomis, lėtai išsiskiriančiomis trąšomis, kad paskatintumėte natūralų augimą. Genėti šio augalo nebūtina, tačiau galima formuoti gyvatvorę arba pašalinti nudžiūvusias, ligotas šakas.