0

Kada ir kaip sodinti gėlių sėklas?

Kada ir kaip sodinti gėlių sėklas?

Gėlės galite paversti bet kurį sodą į ryškių spalvų ir kvapų šou bei parodą. Nesvarbu, ar esate sodininkystės entuziastai, domitės galimybe pasisodinti gėlyną ar net norite pradėti teikti profesionalias kraštovaizdžio tvarkymo paslaugas, jums reikės žinoti, kada ir kaip sodinti gėlių sėklas. Lietuvoje vyraujantis pakankamai permainingas klimatas kelia nemažai iššūkių augmenijai ir jos augintojams. Šiame gide Ermitazas.lt specialistai apžvelgs, kokius ypatumus turi vidaus bei lauko gėlių sėklos. Informacija padės žinoti, ko nori daugiamečių gėlių sėklos bei kaip sodinamos net ir labiausiai egzotinių gėlių sėklos, kaip viską prižiūrėti.

 


Kada sodinti gėlių sėklas Lietuvoje?


Bendrai kalbant, reikėtų atskirti sodinimą lauke ir viduje. Pradėkime nuo lauko.


Kada sodinti gėles lauke?


Gėlininkai pataria tai daryti pavasarį arba rudenį. Daugumai lauko gėlių sėklų, pavasaris yra idealus laikas sodinti. Žemė jau įšyla, sumažėja šalnų pavojus, tad susidaro optimalios sąlygos daigeliams. Lietuvoje, priklausomai nuo konkretaus regiono ir esamų orų, geriausias laikas sodinimui paprastai bus nuo balandžio pabaigos iki birželio pradžios.
·       Ankstyvas pavasaris. Tada sėjamos ištvermingų, daugiamečių, pavyzdžiui, svyrančių gėlių sėklos, tokių kaip lubinai (Lupinus) ir sinavadai (Aquilegia). Jas sodina, kai tik galima įdirbti dirvą. Šioms sėkloms naudinga vėsesnė temperatūra ir ankstyva drėgmė.
·       Vėlyvas pavasaris. Gvaizdūnių (Zinnia) ir serenčių (Tagetes) sėklas galima sėti vėlyvą pavasarį, kai praeina šalnų pavojus, taip užtikrinant ilgalaikį žydėjimą visą vasarą.
Kitos populiarios gėlės įprastai sodinamos ne pavasarį, o rudenį. Tada jos natūraliai stratifikuojasi per žiemą ir sudygsta pavasarį. Tuo metu labiausiai sodinamos rožės, tulpės ir daugiametės bei dvimetės gėlės. Vėlyvą rudenį galima sėti ir kitokias gėles, kurios yra šiek tiek atsparesnės. Šis metodas imituoja natūralų jų gyvenimo ciklą ir pavasarį augalas jau iškels tvirtus daigus.


Kada sodinti gėles viduje?


Auginant sėklas patalpoje, auginimo sezoną galima iš anksto. Tai ypač naudinga, kai sodinate egzotines gėles, kurioms dažnai reikia labiau kontroliuojamų sąlygų.


Sėti kambaryje pradėkite likus 6-8 savaitėms iki numatomų paskutinių šalnų. Lietuvoje paprastai tai reiškia, kad sėklos patalpose pradedamos auginti vasario arba kovo mėnesiais. Prieš persodinimą, patalpoje auginamus daigus palaipsniui aklimatizuokite lauko sąlygoms, kasdien kelioms valandoms išnešdami juos į lauką. Vis ilginkite laiką, bet saugokite nuo smarkių liūčių, krušos, labai didelių kaitrų.

 


Kaip sodinti gėlių sėklas?


  1. 1.   Paruoškite vietą, dirvą ir sėklas
    Lauko gėlių sėkloms paruoškite lysvę. Iš vietos išraukite piktžoles, pašalinkite akmenis ir šiukšles. Dirvą išpurenkite 15-20 cm gylyje ir įterpkite organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto, kad pagerintumėte derlingumą ir drenažą. Tam, kad žinoti, ką įterpti, padės dirvos pH, drėgmės ir insoliacijos matuoklis.
    Sėjant patalpose, naudokite sterilų mišinį. Ši lengva ir gerai drenuojama terpė apsaugo augaliukus nuo ligų ir skatina efektyvų šaknų vystymąsi.


2.   Sodinkite sėklas
Paprastai, sėjos būdai priklauso nuo gėlės rūšies ir sėklų dydžio:
·       Tiesioginė sėja. Svyrančių gėlių sėklos tolygiai išbarstomos ant paruoštos dirvos paviršiaus. Tada jas užberkite plonu dirvožemio arba komposto sluoksniu, paprastai 1-2 kartus storesniu už sėklos skersmenį.
·       Sodinimas su grąžtu arba vagomis. Didesnes sėklas irgi sėkite negiliai, maždaug 1-2 cm gylyje. Jas suberkite į griovelius ir užberkite žemėmis, švelniai prispausdami, kad jos gerai susiliestų su dirva.
·       Sėjimas patalpose. Sėklas sodinkite į lovelius ar vazonėlius, pripildytus pradžios mišinio.


3.   Drėkinkite/laistykite
Tinkamas laistymas labai svarbus sėklų dygimui ir daigeliams. Laistykite iš karto po sėjos, kad dirva sudrėktų, bet nesusidarytų balos. Jei sėklos smulkios, naudokitės barstytuvais.


4.   Rūpinkitės šviesa bei temperatūra
Patalpose esančius lovelius statykite saulėtoje vietoje arba po auginimo šviestuvais (šiltnamiuose), kad per dieną gautų ~14-16 valandų šviesos. Daugumai sėklų 18-24 °C temperatūra yra optimali. Gal tik egzotiškų gėlių sėkloms, kurioms reikia šiltesnių sąlygų, daiginti naudokite šiluminius kilimėlius.


Nepamirškite su ekspertais pasitarti ir dėl retinimo. Atstumai labai priklauso nuo augalo rūšies.