0

Kada sodinti svogūnines gėles?

Kada sodinti svogūnines gėles?

Spalvingai žydintis gėlynas ir sodelis gali kelti ne tik šypseną, bet ir tapti džiaugsmo, pasididžiavimo šaltiniu prie bet kurių namų. Tarp įvairių rūšių augalų, galinčių puošti sodą, pavasarinės bei rudeninės svogūninės gėlės išsiskiria kaip vienos populiariausių. Tačiau norint jų žiedais, būtina suprasti kaip ir kada jas tinkamai sodinti. Šiame gide rasite svarbiausius patarimus apie tinkamą svogūninių gėlių sodinimą. Tikimės, jie padės sukurti klestintį sodą su kuo mažesnėmis pastangomis.

 


Kas apskritai yra svogūninės gėlės?


Svogūninės lauko gėlės gali būti labai įvairios. Tai - augalai, augantys iš požeminių augalo organų, vadinamų svogūnėliais. Šiuose svogūnėliuose yra visos augalo augimui ir žydėjimui reikalingos maistinės medžiagos bei energija. Svogūninės gėlės yra populiarus sodininkų pasirinkimas dėl to, kad jas lengva sodinti ir jos kasmet sumeta gražius žiedus.


Svogūninių gėlių pavyzdžiai
1.              Tulpės (Tulipa) - dėl ryškių spalvų ir nepamirštamos formos, tulpės yra bene populiariausios pavasario gėlės. Jos būna įvairių atspalvių - nuo drąsių raudonų iki švelnių pastelinių. Tai – šventiškas, žavus ir visada didžiulę vertę net kaip dovana turintis pasirinkimas.
2.              Narcizai (Narcissus) - narcizai iš karto traukia žvilgsnius savo džiugesį keliančiais geltonais žiedais ir yra vienos iš anksčiausiai pavasarį pražystančių gėlių.
3.              Krokai (Crocus) - nedidelės, bet ryškios gėlės dažnai pražysta kaip pirmieji pavasario ženklai, prasimušantys pro vėlyvą žiemos sniegą.
4.              Lelijos (Lilium) - garsėja dideliais, kvapniais ir įvairiaspalviais žiedais, todėl tampa vasaros sodo puošmena.
5.              Hiacintai (Hyacinthus) - žinomi dėl tankių, kvapnių žiedų, hiacintai mėgiami tiek dėl savo estetikos, tiek dėl kvapo.

Šie pavyzdžiai yra tik maža dalis iš visų svogūninių gėlių. Kiekviena iš jų gėlynams pridės žavesio.


Svogūninių gėlių sodinimo niuansai


Norint, kad svogūninės lauko gėlės klestėtų ir žydėtų, reikia suprasti jų augimo ciklus ir sodinimo sąlygas. Sodinimo laikas ir technika gali turėti didelės įtakos galutiniams rezultatams.


Sodinimo laikas


Pavasarį žydinčių gėlių sodinimas rudenį
Pavasarinės svogūninės gėlės, kaip kad: tulpės, narcizai ir krokai, įprastai sodinami rudenį. Idealus laikas tam paprastai būna likus 6-8 savaitėms iki įšalo. Toks laikas yra pakankamas, jei norite, kad svogūnėliai įsišaknytų prieš žiemą. Priklausomai nuo sezono situacijos, tinkamas periodas yra tarp rugsėjo paskutinių dienų ir lapkričio pradžios.


Vasarą žydinčių svogūnų sodinimas pavasarį
Vasarą žydinčius svogūnėlius, pavyzdžiui, lelijas ir jurginus, reikėtų sodinti pavasarį, praėjus šalnoms. Šiems svogūnėliams reikia šiltesnės dirvos, todėl pasodinus juos per anksti, kyla rizika, kad jie prastai augs arba nudžius.


Dirvos ir vietos parinkimas


Svogūninės gėlės geriausiai auga pakankamai drenuotoje dirvoje, vietoje, kuri gaus pakankamai saulės. Paruošiant dirvą, ji turi būti išpurenta maždaug 12 cm gylyje. Į dirvą turi būti įterpta organinių medžiagų, mulčio, kad pagerėtų drenažas. Vieta turėtų būti parenkama ten, kur kasdien bent ~6 valandas šviečia saulė, nes daugumai svogūninių gėlių jos reikia bent tiek arba ne blogesnių sąlygų nei dalinis pavėsis.


Sodinimo gylis ir atstumai tarp augalų


Jeigu jau žinote, kada sodinti savo svogūnines gėles, parinkote vietą ir paruošėte dirvą, pasirūpinkite tinkamu gyliu bei vieta kiekvienam svogūnėliui.


Sodinant svogūnines gėles labai svarbus pasirinktas gylis. Bendroji taisyklė - sodinti svogūnėlius tris kartus didesniame gylyje nei jų aukštis. Pavyzdžiui, 5 cm svogūnėlį reikėtų sodinti 15 cm gylyje. Atstumai priklauso nuo rūšies, tačiau daugumai jų reikia 7-15 cm atstumo iš kiekvienos pusės, kad galėtų tinkamai augti ir būtų pakankamai vietos oro, maistinių medžiagų bei vandens cirkuliacijai.


Dažniausios klaidos sodinant svogūnines gėles


Net patyrę sodininkai gali padaryti klaidų sodindami svogūnines gėles. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių spąstų, kurių reikėtų vengti:


·       Per ankstyvas arba per vėlyvas sodinimas - pasodinus per anksti, svogūnėliai gali užaugti per anksti ir kyla rizika dėl šalčio pažeidimų, o pasodinus per vėlai, svogūnėliai gali nespėti įsišaknyti iki žiemos.
·       Netinkamai pasirenkamas sodinimo gylis - pasodinus svogūnėlius per mažame gylyje, jie bus neapsaugoti nuo šalčio ir kils rizika pažeidimams, o pasodinus per giliai, vėluos žydėjimas arba sumažės pats derlius.
·       Per prastas dirvos drenažas - užmirkusioje dirvoje svogūnėliai gali supūti. Pasirūpinkite, kad gėlyno vietoje būtų geras drenažas, kad išvengtumėte minėtos bėdos. Jei jūsų dirva molinga, apsvarstykite galimybę įmaišyti smėlio arba komposto.
·       Nepažymima sodinimo vieta – po kelių dienų ar savaičių bei net ir tą pačią dieną atsiranda rizika pamiršti, tiksliai kur svogūnėliai pasodinti. Dėl to juos galima netyčia iškasti arba susodinti per arti vienas kito. Naudokite žymeklius arba pildykite žurnalą, kad žinotumėte visų svogūnėlių vietas.

 


Svogūninių gėlių priežiūra ir kenkėjų kontrolė


Norint, kad svogūnines gėlės būtų sveikos visą vegetacijos laikotarpį, Tam reikalinga tinkama priežiūra ir kenkėjų kontrolė.


Laistymas labai svarbus pačioje augimo pradžioje. Tačiau vos tik svogūnėliai įsitvirtina, jį reikėtų sumažinti. Perlaistymas gali sukelti puvinį. Tręšimas ankstyvą pavasarį, kai ūgliai pasirodo, gali paskatinti augimą. Naudokite subalansuotas, lėto atsipalaidavimo trąšas, kad augmenija gautų svarbiausių maistinių medžiagų.


Nužydėjusių žiedų nuėmimas yra naudingas. Tokia praktika nukreips augalo energiją atgal į svogūnėlį ir atsipirks kitais metais, kai gėlė vėl žydės.


Turėkite omenyje, kad svogūninius augalus, kaip ir bet kokius kitus gali pažeisti įvairūs kenkėjai. Gėlėms pavojų kelia graužikai, vabzdžiai ir net grybelinės kilmės užkratai. Svogūnėliams nuo graužikų apsaugoti naudokite vielos tinklą arba specialius narvelius. Vabzdžiams sulaikyti naudojami insekticidai arba įleidžiami natūralūs jų naikintojai. Grybelių sukeliamas problemas galima sumažinti aeruojant dirvą bei neperlaistant.


Įsigykite svogūninių gėlių sėklų internetu, iš Ermitazas.lt


Ermitazas.lt turi labai platų svogūninių gėlių sėklų pasirinkimą, atitinkantį kiekvieno sodininko poreikius. Apsipirkimas internetu Ermitazas.lt suteikia keletą privalumų:


·       Platus asortimentas - nuo klasikinių tulpių ir narcizų iki egzotiškų veislių.
·       Kokybė – kruopščiai atrenkame produktus, kurie pasirodo prekių kataloge, todėl jūs įsigysite tik kokybiškus, sveikus svogūnėlius.
·       Patogumas - internetu pirkti patogu ir paprasta. Galite peržiūrėti kolekciją, perskaityti išsamius aprašymus ir pateikti užsakymą iš sau patogios vietos.


Be to, jei esate ERMI KLUBO nariai, specialiu ženklu pažymėtus svogūnėlius įsigysite net pigiau nei įprasta kaina.