0

Kaip prižiūrėti baseino vandenį?

Kaip prižiūrėti baseino vandenį?

Baseinas – maloni vieta praleisti laiką. Tai solidus priedas prie bet kokių namų, virstantis į privačią oazę atsipalaidavimui ir poilsiui. Tačiau norint užtikrinti, kad baseino vanduo išliktų saugus, švarus ir gerai atrodytų, o jūsų odai bei sveikatai nekiltų pavojaus, labai svarbi baseino priežiūra. Tam jums reikia pažinti galimus pavojus, tinkamas priežiūros priemones, įrankius bei laikytis reguliaraus valymo grafiko. Būtinai apsirūpinkite visomis reikalingomis priežiūros priemonėmis baseinui. Na, o šiame gide, Ermitazas.lt baseinų specialistai pristatys baseino vandens priežiūros ABC.

 


Kokią riziką bei problemas kelia prasta baseino vandens priežiūra?


Netinkama arba nepakankama baseino priežiūra gali sukelti pavojų sveikatai ir iššaukti problemas dėl vandens kokybės. Supratimas apie jas padeda imtis veiksmų, kad baseino vanduo būtų nepriekaištingas.


Didžiausia bėda – rizika dėl žalos sveikatai.
·       Bakterinė ir virusinė tarša – netinkamai prižiūrimas baseino vanduo gali tapti bakterijų ir virusų veisykla. Visi šie mikroorganizmai kelia didelį pavojų sveikatai. Tokie patogenai kaip E. coli, Giardia ir Cryptosporidium gali iššaukti virškinamojo trakto ligas, odos infekcijas ir kvėpavimo takų sutrikimus.
·       Cheminis disbalansas - netinkama cheminių medžiagų pusiausvyra vandenyje gali sukelti odos ir akių sudirginimą. Didelis chloro kiekis iššaukia akių ir gerklės deginimą, o per mažas kiekis nepakankamai dezinfekuoja vandenį, todėl mikroorganizmai sėkmingai veisis.


Be pavojaus sveikatai dar atsiranda ir problemos dėl vandens kokybės.


·       Dumbliai - tai yra ganėtinai dažna problema prastai prižiūrimuose baseinuose. Dėl dumblių vanduo baseine pažaliuoja, o plytelių paviršiai pasidaro slidūs. Dumbliai taip pat gali užkimšti filtravimo sistemas. Jie klesti šiltame, necirkuliuojančiame, stovinčiame ir nefiltruotame vandenyje.
·    Drumstas vanduo – toks baseino vanduo gali susidaryti dėl nesubalansuotos chemijos sudėties, prasto filtravimo arba organinės taršos. Tai turi įtakos ne tik tam, kaip baseinas atrodo bet gali būti ir rimtų problemų, kurias reikia spręsti, požymis.
·       Apnašos ir dėmės - dėl didelio mineralinių medžiagų kiekio baseino vanduo gali sudaryti apnašas ir dėmes ant įvairių paviršių. Šios nuosėdos yra negražios ir laikui bėgant gali pažeisti baseino įrangą bei paviršius.
Jei norite išvengti šių problemų jums turi būti svarbi baseino vandens priežiūra.


Priemonės, kurių reikia baseino vandens priežiūrai


Testavimo rinkinukai


Baseino priežiūra nėra itin sudėtingas darbas, tačiau tinkamai jį atlikti įmanoma tik su kokybiška įranga bei tinkamomis priemonėmis. Visų pirma, galite įsigyti specialų testerį (matuoklį) vandeniui. Tokie įrankiai yra labai svarbūs stebint cheminę pusiausvyrą jūsų baseine. Jie matuos tokius parametrus kaip pH, chloro kiekis, šarmingumas ir kalcio kietumas bei padės matyti situacijos pablogėjimą, žinoti geriausias reakcijas. Paprastai tai būna testinės juostelės (su jomis labai paprasta ir jos rezultatą parodo labai greitai) arba specialūs skysti testavimo rinkiniai. Visgi pastarieji yra brangesni bei juos sunkiau rasti.


Skaitmeninis matuoklis – gana brangus įrenginys, tačiau veikia labai tiksliai. Juo taip pat paprasta naudotis, nes rezultatai būna visiškai objektyvūs (ne spalva, kurią ant juostelės kiekvienas gali matyti skirtingai) ir parodomi greitai.


Baseino priežiūros rinkinys


Jeigu esate matę filmus, kur Kalifornijoje dirba baseinų prižiūrėtojai, turbūt matėte juos su ilga teleskopine lazda – grėbiančius lapus iš baseinų. Būtent tokio įrenginio labiausiai ir reikia, jeigu domina kokybiška baseino vandens priežiūra. Kartais dar skimeriais vadinami semtuvai/tinkleliai leidžia nuo vandens paviršiaus nurinkti šiukšles. Su jų pagalba sugrėbiami lapai, vabzdžiai ir kitos šiukšlės, kad nenuskęstų ir nesuirtų baseine.


Yra ir specialūs baseino valymo siurbliai bei įrankiai. Jie valo baseino dugną ir šonus. Automatiniai įrenginiai gali sutaupyti laiko ir reikalaus daug mažiau jėgų, nes nuolat valo baseiną, kol jūs užsiimate kita veikla.


Taip pat galite įsigyti ir šepetį. Su juo nušveisite baseino sieneles ir dugną, kad būtų pašalinti dumbliai ar nešvarumai. Reguliarus šepečių naudojimas neleidžia kauptis teršalams, kurie gali turėti įtakos vandens kokybei. Valyti su šepečiu reikėtų išleidus vandenį.


Cheminės priemonės


Vidaus bei lauko baseinų priežiūra beveik neįmanoma be geros chemijos. Šios priežiūros priemonės leidžia palaikyti optimalias bei saugias sąlygas maudynėms.


Chloras yra pagrindinė dezinfekavimo priemonė, naudojama bakterijoms ir dumbliams naikinti. Jis gali būti įvairių formų, pavyzdžiui, skystas, pilamas granulėmis ir tabletėmis. Norint užtikrinti saugų maudyklų vandenį, būtina palaikyti pakankamą chloro kiekį (paprastai: 1-3 ppm).


Algicidai naudojami siekiant užkirsti kelią dumblių augimui ir juos kontroliuoti. Jie periodiškai dedami kartu su chloru. Neretai siūlomi ir daugiafunkciniai preparatai, kur chloras, flokuliantas ir algicidas būna viename.


Taip pat. Norint, kad dezinfekcija būtų sėkminga, o plaukikai jaustųsi komfortiškai, labai svarbus ir tinkamas vandens pH (7,2-7,6). Tam naudojami pH reguliatoriai, pavyzdžiui, natrio karbonatas (pH didintojas) arba rūgštis (pH mažintojas).


Gali būti, kad pravers ir vadinamoji šoko terapija. Tai yra didelės chloro arba ne chloro dozės įpylimas į baseiną, kad būtų suskaidyti teršalai. Tai paprastai rekomenduojama taikyti kas savaitę arba po intensyvaus baseino naudojimo, kad būtų palaikomas vandens skaidrumas ir gera sanitarinė būklė.


Galiausiai paminėjimo vertos ir cheminės vandens balansavimo medžiagos. Tai gali būti, pavyzdžiui, kalcio kietumą ar šarmingumą didinančios medžiagos. Jos padeda palaikyti bendrą vandens pusiausvyrą baseine, apsaugo nuo korozijos ir apnašų susidarymo. Būtent visi šie dalykai jums turi būti žinomi, jeigu norisi patiems rūpintis baseino priežiūra.

 


Tinkamos baseino priežiūros grafikas


Nuoseklumas yra svarbiausias ingredientas norint sėkmingai prižiūrėti baseiną. Laikantis reguliaraus grafiko užtikrinama, kad vanduo išliks švarus, jo sudėtis - subalansuota ir maudynės visada bus saugios. Priežiūros užduotis galima skirstyti į tris rūšis: kasdienes (sezono metu), kassavaitines ir ilgalaikes.


Kasdienės užduotys


1.     Kasdien naudokite baseino tinklą, kad nuo vandens paviršiaus sugrėbtumėte lapus, vabzdžius ir kitas šiukšles. Tai neleidžia organinėms medžiagoms daryti neigiamos įtakos vandens kokybei.
2.     Palaikykite pakankamą vandens lygį, kad filtravimas vyktų veiksmingai.


Kassavaitinės užduotys


  1. 1.     Būtų optimalu bent kartą per savaitę testuoti baseino vandenį naudojant specialius testerius ar įrankius. Prireikus, atlikite korekcijas.
    2.     Kartą per savaitę nuleiskite vandenį iš baseino ir nušveiskite sienas bei dugną, kad pašalintumėte dumblius ir nešvarumus.
    3.     Kas savaitę patikrinkite ir išvalykite filtrą. Švarus filtras užtikrina efektyvią vandens cirkuliaciją ir filtravimą.


Kasmėnesinės arba sezoninės užduotys


1.     Kartą per mėnesį arba po intensyvaus baseino naudojimo atlikite šoko procedūrą. Tai skaido organinius teršalus ir padeda palaikyti higieną bei išlaiko vandenį skaidrų.
2.     Apžiūrėkite baseino įrangą, pavyzdžiui, siurblius, šildytuvus ir filtrus - ar nėra nusidėvėjimo, pažeidimų požymių. Reguliari techninė priežiūra pailgina įrangos tarnavimo laiką ir padeda išvengti brangiai kainuojančio remonto.
3.     Prieš baseino sezoną ir jo pabaigoje atlikite giluminį valymą.
4.     Jei baseinas šaltuoju metų laiku nėra naudojamas, uždenkite jį patvariu baseino dangčiu, kad į vidų nepatektų šiukšlių ir nesikauptų biologinė tarša.