0

Kodėl reikia tręšti augalus ir kaip pasirinkti tinkamas trąšas?

Kodėl reikia tręšti augalus ir kaip pasirinkti tinkamas trąšas?

Augalų tręšimas yra labai dažna ir daug kam girdėta praktika žemės ūkyje, gėlininkystėje, daržininkystėje, sodininkystėje ir ne tik. Kaip galbūt žinote bendrame kontekste, trąšos padeda augalams augti sveikiems ir gyvybingiems. Dėka trąšų galima tikėtis didesnio derliaus. Tačiau ar žinote, ką jos tiksliai daro ir kaip jos veikia? Be to, ar žinote, kad reikia žinoti, kokias trąšas rinktis? Šiame gide Ermitazas.lt specialistai apžvelgs, kodėl augalų tręšimas yra labai svarbus ir pristatys, kaip rinktis trąšas.

 


Kodėl reikia tręšti augalus?


Augalai yra gyvi organizmai. Tam, kad jie augtų, žydėtų, nesirgtų ir nenuvystų, reikia maistinių medžiagų. Nors dirvožemyje natūraliai yra tam tikrų ir jiems būtinų produktų, beveik be išimčių dirvoje nebus viso spektro mineralų ir mikroelementų, kuriuos augalai vartoja. Norint optimizuoti derlių ir apsaugoti savo augmeniją, būtent dėl šių priežasčių ir reikalingas tręšimas.


Be to, laikui bėgant, dirvožemyje esančių maistingųjų medžiagų gali sumažėti, ypač soduose ar ūkiuose, kur augalai nuolat įsisavina šiuos elementus. Dėl išsekimo, dirvožemyje pradės trūkti svarbiausių maistinių medžiagų, o tai neleidžia augalams augti. Tos medžiagos: azotas, fosforas ir kalis (N-P-K).


Kaip žinoti, kad dirvoje trūksta maistinių medžiagų?


Jeigu trūksta tam svarbiausių maistinių medžiagų, įvairiems augalams pasireiškia įvairūs simptomai:


·       Azoto (N) trūkumas - lapai pagelsta ir sulėtėja augimas.
·       Fosforo (P) trūkumas – lapai patamsėja arba pasidaro violetiniai ir šaknys nebesivysto.
·       Kalio (K) trūkumas - ruduoja arba gelsta lapų kraštai ir matosi, kad stiebai labai nusilpo.
Žinodami, kam reikalingas kalis, fosforas ir azotas, galite tinkamai pasirinkti trąšas. Reguliarus tręšimas tinkama trąša, aprūpina augalus pagrindinėmis maistinėmis medžiagomis, kurios palaiko svarbiausias fiziologines funkcijas - nuo fotosintezės iki šaknų vystymosi.

 


Kaip pasirinkti tinkamas trąšas?


Renkantis trąšas internetu reikia pažinti konkrečius augalų poreikius ir skirtingų produktų savybes.


Trąšų rūšys


Organinės trąšos – jos gaunamos iš natūralių šaltinių, pavyzdžiui, komposto, mėšlo ar kaulų miltų. Jos maistingąsias medžiagas išskiria lėtai, taip puoselėdamos ilgalaikę dirvožemio sveikatą ir palaikydamos tinkamą mikroorganizmų balansą dirvoje.


·       Privalumai. Gerina dirvos struktūrą, stiprina gerųjų mikrobų veiklą, yra ekologiškos.
·       Trūkumai. Lėtesnis maistingųjų medžiagų išsiskyrimas ir netolygus maistingųjų medžiagų kiekis.


Sintetinės trąšos - gaminamos taip, kad jose būtų tam tikras maistinių medžiagų santykis. Chemijos ir biologijos pramonės produkcija užtikrina greitą maistinių medžiagų papildymą į dirvą ir yra sukurtos tiksliam tręšimui.


·       Privalumai. Greitai veikiančios, lengvai prieinamos maistinės medžiagos ir pastovus mikroelementų kiekis.
·       Trūkumai. Maistingosios medžiagos gali nutekėti, dirvožemis gali parūgštėti, o pačiai dirvai nauda yra labai ribota.


Maistinių medžiagų santykis ir sudėtis


NPK santykis trąšų etiketėje nurodo azoto (N), fosforo (P) ir kalio (K) proporcijas. Skirtingiems augalams ir augimo etapams reikalingi skirtingi santykiai:


  1. 1.     Didelis azoto kiekis (pvz., 10-5-5) skatina lapų augimą, idealiai tinka vejoms ir lapinėms daržovėms.
    2.     Daug fosforo (pvz., 5-10-5) skatina šaknų vystymąsi ir žydėjimą, tinka žydintiems augalams bei vaismedžiams.
    3.     Didelis kalio kiekis (pvz., 5-5-10) gerina bendrą augalų sveikatą ir atsparumą, naudingas šakniavaisiams ir bendram kiekvieno augalo atsparumui į stresą.


Specialiosios trąšos


Atskirai paminėjimo vertos ir specialiosios trąšos. Jos yra skirtos konkretiems augalams ar sąlygoms, pavyzdžiui, rūgščią dirvą mėgstantiems augalams. Tai gali būti specialios trąšos, skirtos tokiems augalams kaip azalijos ar šilauogės, kurie gerai auga rūgščiame dirvožemyje.


Fosforas augalams reikalingas dėl žydėjimo, tad tokios trąšos dažnai siūlomos gėlėms, krūmams.


Labai populiarios ir lėto atpalaidavimo trąšos. Tai būna granulės, kurios tik palaipsniui išskiria maistingąsias medžiagas, todėl tręšimas nereikalingas taip dažnai.


Dirvos tyrimas padeda pasirinkti


Jeigu kalbame apie trąšų pasirinkimą, tam būtina žinoti du dalykus – ką auginate (ką tie augalai mėgsta) bei kokią dirvą dabar turite. Į pastarąjį klausimą padės atsakyti dirvos pH, drėgmės ir insoliacijos matuoklis, kurį gana patrauklia kaina galima įsigyti ir internetu.


Atlikus tyrimą, galima gauti svarbios informacijos apie maistinių medžiagų kiekį dirvožemyje ir pH pusiausvyrą. Tai padeda nustatyti trąšų trūkumą ir parinkti trąšas pagal konkrečius dirvožemio poreikius, kad būtų išvengta pertręšimo ar maistinių medžiagų disbalanso. Tiesiog įsmeikite įrenginį į dirvą ir patikrinkite rezultatus.