0

Šiltnamio statymas

Šiltnamio statymas

Šiltnamis yra labai reikalingas, bei naudingas statinys augalus mėgstantiems ir savo daržą, bei sodą norintiems turėti žmonėms. Jo pagalba galima sukurti daug geresnes sąlygas augalų klestėjimui, lyginant su atviromis lysvėmis. Šiltnamyje įvairioms kultūroms galima suteikti pakankamą kiekį šilumos, drėgmės, o taip pat apsaugoti nuo vėjo, šalnų, permainingų sąlygų bei geriau apginti nuo kenkėjų. Tačiau nors viskas skamba labai pozityviai, tie, kurie nori įsitraukti į šią veiklą, turėtų neskubėti. Šiame gide apžvelgsime, kaip daromas šiltnamio statymas bei surinkimas, ką ten galima auginti, kur juos geriausia statyti bei kokios įrangos ar sodo prekių reikės.

 


Ką galima auginti šiltnamiuose Lietuvoje?


Šiltnamiai Lietuvoje sukuria tokią aplinką, kuri prailgina augalų vegetacijos sezoną ir leidžia išdaiginti daug įvairesnių rūšių nei įmanoma natūraliomis sąlygomis. Tokia galimybė ypač naudinga, atsižvelgiant į mūsų šalies klimato nenuspėjamumą bei ypatumus - ilgos žiemos ir palyginti trumpas šiltasis sezonas. Štai ką, Lietuvos šiltnamiuose rasite dažniausiai:


  1. 1.              Daržovės. Lietuvoje šiltnamiai turbūt plačiausiai naudojami daržovėms auginti. Pagrindinės kultūros yra pomidorai (Solanum lycopersicum), agurkai (Cucumis sativus) ir paprikos (Capsicum annuum). Šių rūšių klestėjimui tikrai padeda kontroliuojama aplinka. Šiltnamyje užtikrinama pastovi temperatūra, tolygus drėkinimas ir apsauga nuo kenkėjų, o tai lemia didesnį derlių ir geresnę jo kokybę.
    2.              Lapiniai žalumynai. Salotos (Lactuca sativa), špinatai (Spinacia oleracea) ir rukola (Eruca sativa) taip pat neretai sutinkami šiltnamiuose. Šie žalumynai šiltnamiuose puikiai auga ištisus metus.
    3.              Vaistažolės arba prieskoniniai augalai. Bazilikas (Ocimum basilicum), petražolė (Petroselinum crispum) ir mėta (Mentha spp.), puikiai tinka auginti šiltnamiuose. Kontroliuojamomis sąlygomis jos ne tik gerai auga, bet ir išlaiko didelę eterinių aliejų koncentraciją, dėl ko sustiprėja gerosios kulinarinės arba net medicininės savybės.
    4.              Uogos. Lietuvos šiltnamiuose vis dažniau auginamos braškės (Fragaria × ananassa) ir avietės (Rubus idaeus). Saugi aplinka sumažina šalnų pavojų ir leidžia anksčiau užauginti vaisius, todėl galima pasirūpinti atsargomis sau bei net jas pardavinėti.
    5.              Dekoratyviniai augalai. Šiltnamiuose taip pat lengviau auginti dekoratyvinius augalus ir gėles, pavyzdžiui, rožes (Rosa spp.), pelargonijas (Pelargonium spp.) ir orchidėjas (Orchidaceae). Kontroliuojamas klimatas užtikrina optimalias žydėjimo sąlygas, todėl augalai būna gyvybingi ir sveiki.


Kokio dydžio ir kiek šiltnamių statyti savo sklype?


Tam, kad nustatytumėte šiltnamių kiekį bei dydį, turite įvertinti turimą plotą, auginimo tikslus ir konkrečius augalų poreikius. Apžvelgsime svarbiausius dalykus, į ką reikės atsižvelgti.


Sklypo dydis ir išplanavimas
Pirmiausia, įvertinkite bendrą sklypo plotą. Tam, kad šiltnamiai būtų naudojami efektyviai, jie turėtų užimti ne daugiau nei 50 % turimo ploto. Palikite vietos takeliams, apgalvokite sandėliavimą ir plėtros potencialą. Įprastas nedidelis šiltnamis gali būti apie 15-25 kvadratinių metrų ploto.


Reikalavimai augalams
Skirtingoms kultūroms reikia skirtingo kiekio ploto. Pavyzdžiui, tokioms daržovėms, kaip pomidorai ar agurkai, reikia daugiau vertikalios erdvės, o lapinius žalumynus galima auginti mažesniuose, kompaktiškesniuose šiltnamiuose. Kai kurios konstrukcijos yra modulinės. Tai irgi bus geras sprendimas, jeigu galvojate apie efektyvų erdvės panaudojimą.


Auginimo tikslai
Apibrėžkite savo tikslus: asmeniniam naudojimui, tiekimui vietos rinkai ar komercinei gamybai. Asmeninei sodininkystei gali pakakti vieno ar dviejų nedidelių šiltnamių (po 15-35 kv.m). Rimtesnei gamybai jau prireiks kelių didesnių šiltnamių (būtų gerai daugiau nei 100 kv. m bendro ploto), kad būtų patenkinta paklausa ir užtikrinta auginimo įvairovė.


Galų gale, šiltnamio dydis ir skaičius priklausys nuo to, kaip pavyks suderinti turimą erdvę ir auginimo tikslus. Svarbiausia nepersistengti apsistatant vien šiltnamiais, bet, turinti didelius poreikius, visko pernelyg nesuspausti ir apsirūpinti erdve.

 

Kaip pastatyti bei įrengti šiltnamį?


Štai žingsnis po žingsnio gidas, kaip atliekamas šiltnamio statymas ir/ar surinkimas. Primename, kad apžvelgsime daugiausiai polikarbonato, akrilo ir panašių struktūrų statybą, kur nereikalingi pamatai.


  1. 1. Planavimas ir pasirinkimas
    ·       Apsispręskite dėl dydžio, atsižvelgdami į turimą erdvę ir numatytą šiltnamių paskirtį. Įprasti dydžiai svyruoja nuo mažų (3 m x 3 m) iki didelių (6 m x 10 m ar net daugiau).
    ·       Pasirinkite vietą, į kurią krinta kuo daugiau saulės šviesos. Bene geriausia, kad ji būtų į pietus, ir virš dirvos, kur augalai gautų gerą drenažą. Venkite zonų, kur medžiai ir pastatai sudaro šešėlį arba, kur dažnai užsitelkšo balos bei pažliunga žemė (jei nedarysite drenažo).


Prieš pirkdami dar pagalvokite apie pageidaujamas medžiagas (stiklą, polikarbonatą, polietileną) ir savo biudžetą. Stikliniai šiltnamiai pasižymi geriau atrodo ir praleidžią šviesą. Jie yra patvaresni, tačiau taip pat sunkesni bei kainuoja daugiau. Na, o polikarbonato šiltnamiai, nors ir ne tiek skaidrūs, bet būna lengvesni, pigesni, geriau izoliuoja ir yra atsparesni smūgiams mat stiklas gali dužti, o polikarbonatas – ne.


2. Medžiagų ir įrankių surinkimas


Medžiagos
·       Karkasas - aliuminis, plienas arba medis.
·       Danga - polietileno plėvelė, polikarbonato plokštės arba stiklas.
·       Pagrindas – (jei reikia) betonas, medinis pagrindas arba į žemę įkalti kuolai.
·       Priedai - ventiliacijos sistemos, lentynos, drėkinimo, apšvietimo bei šildymo įranga.


Įrankiai
·       Plaktukas;
·       Atsuktuvas;
·       Gręžtuvas bei įvairūs grąžtai;
·       Matavimo juosta arba kita matavimo technika;
·       Nivelyras (nebūtina, bet praverčia);
·       Pjūklas;
·       Kastuvas;
·       Apsaugos priemonės, pavyzdžiui, pirštinės, apsauginiai akiniai.


3. Šiltnamio statyba
Visų pirma, išvalykite statybvietę nuo šiukšlių ir išlyginkite žemę. Tam reikės šiek tiek laiko ir galbūt net grunto lyginimo technikos.


Tada naudokite kuolus ir virvę, kad pažymėtumėte šiltnamio vietą. Aišku, šį žingsnį galima ir praleisti, bet su jais konstrukcija gausis lygesnė.
Įprastai būtų galima daryti pamatus, bet kadangi jų čia nėra, pereikime prie kitos užduoties.
Surinkite karkasą pagal projektą. Įsitikinkite, kad konstrukcija yra lygi, o rėmo vamzdžiai tvirtai sujungti. Daugumos internetu, iš Ermitazas.lt įsigytų arkinių ar kitos formos šiltnamių galai jau bus suvirinti, tad procesą bus galima padaryti tikrai greitai. Sutvirtinkite karkasą (rėmą) ir pereikite prie dangos.


4. Dangos įrengimas
Pritvirtinkite šiltnamio dangos medžiagą prie karkaso. Po vieną dėkite lakštus arba klokite plėvelę. Po to, kai uždėsite viską, įsitikinkite, kad konstrukcija yra sandari ir stovi stabiliai.
Sandūroms užsandarinti ir norint išvengti šilumos nuotėkio arba šalčio tilto iš lauko naudokite sandariklius arba hermetinę izoliaciją.


5. Vidaus sistemų įrengimas
Beveik visiems šiltnamiams reikės įvairių priedų bei reikmenų.
Pagal poreikį padarykite ventiliacijos angas ant stogo, šonines ventiliacijos angas ant sienelių arba ištraukimo ventiliatorius, kad pagal poreikį reguliuotumėte temperatūrą ir drėgmę. Taip užtikrinsite optimalias sąlygas visoms kultūroms.
Daug kam labai praverčia ir lentynos, o jei šiltnamis nėra išmanus – laistymo įrangą bei kitus priedus taip pat reikės pirkti atskirai. Nepamirškite ir šiltlysvių bei specialių apsaugų nuo kenkėjų ar kitų priedų.
Jei turite laistymo sistemą, prijunkite ją prie netoliese esančio vandens šaltinio arba sumontuokite lietaus vandens surinkimo sistemas.


6. Galutiniai patikrinimai ir priežiūra
Paskutinį kartą patikrinkite jau pastatyto šiltnamio stabilumą ir konstrukcijos vientisumą. Įsitikinkite, kad visi tarpai ir angos yra užsandarinti, kad būtų palaikoma temperatūros kontrolė.
Reguliariai valykite šiltnamio dangą, kad nesumažėtų šviesos srautas. Taip pat tikrinkite, ar tinkamai veikia vėdinimo ir drėkinimo sistemos.

 


Kokios įrangos reikia šiltnamyje?


Tai, kad šiltnamių surinkimas jau baigtas, nereiškia, kad pats projektas – pasibaigė. Tiesa ta, kad šiltnamio įrengimas ir paruošimas auginimui yra ne ką mažiau svarbus nei pats statymas.


Labai svarbų vaidmenį atliks laistymo sistema. Aišku, galima tai daryti ir rankiniu būdu, tačiau sprendimą automatizavę sutaupysite be galo daug laiko ir jėgų. Lašelinės sistemos tiksliai dozuoja vandenį ir tiekia jį prie augalo šaknų, tad vanduo nešvaistomas ir skatinamas sveikas augimas. Rūko purškimo sistemos išpurškia dulksną, tačiau tokia sistema geriausiai tinka prie ūgliukų bei jautrių augalų. Daugiausiai žmonių investuos į lašelinę sistemą su automatizuotu laikmačiu.


Apšvietimas irgi svarbus. Efektyvūs pilno spektro šviestuvai taupiai naudos energiją bei skatins fotosintezę. Šviesos reflektoriai gerina jos paskirstymą ir efektyvumą, atspindėdami šviesą augalams.
Nepamirškite ir šildymo sistemos. Galite pakloti šildančius kilimėlius, kad išlaikytumėte dirvos temperatūrą bei įsigyti pakabinamus elektrinius arba net IR šildytuvus.


Daug naudos neša ir vėdinimas. Ištraukimo anga šalins karštą bei tvankų orą iš vidaus ir padės orui cirkuliuoti, tad nei jūs, nei augalai neperkais, o temperatūra išliks pastovi. Jeigu turite automatizuotą sistemą, ji reaguos į aplinkos sąlygas bei atvers arba užvers angą pagal poreikius. Įrenkite automatizuotą klimato kontrolės sistemą arba nuotoliniu būdu stebimus valdomus termostatus ir drėgmės matuoklius, kad taupytumėte jėgas bei laiką, o tuo pačiu džiaugtumėtės geriausiomis sąlygomis šiltnamiuose. Juose nebus nei per karšta, nei per drėgna, nei per daug CO2.


Išmanusis šiltnamis - ypatumai bei privalumai


Nors yra kiek brangesni už įprastus, tačiau išmanieji šiltnamiai turi tikrai daug privalumų. Tokia konstrukcija jūsų sode ne tik leis auginti augalus, bet ir pati atliks sąlygų stebėseną ir išnaudos technologijas, kad automatizuotų bei maksimaliai efektyvia padarytų augalų priežiūrą.


Sensoriai ir valdikliai stebi sąlygas bei pagal parametrus reguliuoja šildymą, vėsinimą ir vėdinimą pagal pokyčius realiu laiku. Šeimininkai taip pat turi prieigą prie tos pačios informacijos per programėlę bei gali ne tik matyti, bet ir valdyti situaciją.


Patys moderniausi šiltnamiai analizuoja augimo modelius ir aplinkos sąlygas, kad jūs priimtumėte duomenimis pagrįstus sprendimus ir padidintumėte derlių.
Automatizacija sumažina poreikį dirbti patiems, užtikrina sąlygų pastovumą ir atlaisvina jūsų grafiką, taupo energiją.