0

Vazonų derinimas lauko erdvėje

Vazonų derinimas lauko erdvėje

Į lauko erdvių dekoravimą patariame žiūrėti ne į kaip problemą, o kaip į baltą drobę kūrybai. Vienas iš veiksmingiausių pakeisti, pagyvinti ar patobulinti jų estetiką - naudoti vazonus. Juose galima eksponuoti augalus ir gėles, tačiau daug kas neįvertina, kiek daug jos gali prisidėti prie bendro lauko erdvės vaizdo ir atmosferos. Šiame gide Ermitazas.lt komanda apžvelgs tokius dalykus kaip: įvairios vazonų medžiagos, formos ir stiliai ir kaip jos keičia eksterjero vaizdą. Be to, gilinsimės į simetrijos, išdėstymo ir augalų parinkimo svarbą kuriant harmoningą ir vizualiai patrauklią aplinką.

 


Vazonų funkcija lauko erdvėje


Vazonai - tai ne tik indai augalams laikyti. Tai svarbūs eksterjero dizaino elementai, galintys iš esmės pakeisti erdvių išvaizdą ir net atmosferą, nuotaiką jose. Nesvarbu, ar siekiate sukurti ramų prieglobstį, ar gyvybingą, dinamiškai atrodantį sodelį, tinkamai pritaikytos lauko vazonų idėjos gali iš esmės pakeisti situaciją.


Būtent lauke vazonai suteikia šiokios tokios erdvinės struktūros ir net oficialumo požymių. Jos gali būti centriniai, dėmesio traukos taškai, atkreipiantys žvilgsnį į tam tikras vietas arba sklandžiai įsiliejantys į foną. Pastaruoju atveju tiesiog išryškinamas natūralus jose augančių augalų grožis. Medžiagų, formų ir stilių pasirinkimas daro tiesioginę įtaką sodo atmosferai ir vizualinei estetikai.


Medžiagos, iš kurių gaminami lauko vazonai bei jų svarba


Medžiaga, iš kurios pagamintas vazonas, yra labai svarbi nustatant jo potencialų ilgaamžiškumą, reikalavimus priežiūrai ir tai, kaip estetiškai jis prisiderins prie likusios aplinkos. Skirtingos medžiagos turi įvairių privalumų ir gali papildyti skirtingus sodo stilius.


Terakota ir molis


·       Natūrali ir kaimiška estetika - terakotos ir molio vazos spinduliuoja šilumą, žemišką, rustic arba dažnai net pietietiškam klimatui būdingą žavesį, kuris puikiai dera ir prie europietiškų bei labai savitų sodų. Jos gali puikiai derėti lauke, tačiau nėra taip lengva mūsų klimate sukurti estetiką, kur šios vazos tiktų.
·       Pralaidumas – tokios vazos yra gana porėtos, todėl viduje geriau cirkuliuoja oras ir drenuojamas vanduo. Šie dalykai yra naudingi augalų sveikatai. Tačiau Lietuvoje jas dar gali tekti papildomai sandarinti arba apsaugoti, kad nesutrūkinėtų.
·       Priežiūra - terakotos ir molio vazos laikui bėgant gali įgauti patiną, kuri suteikia joms kaimiško žavesio. Jas paprastai reikia tik periodiškai valyti, kad nesikauptų samanos ar dumbliai.


Keraminiai lauko vazonai


·       Universalūs ir skirtingi dizainai - keraminės vazos gali būti įvairių spalvų, su skirtingais raštais ir nevienodos apdailos. Jų rasite ir glazūruotų, su lygiu, blizgiu paviršiumi arba net tekstūruotais paviršiais, kad šiek tiek išsiskirtų.
·       Patvarumas - nors keraminės vazos gali būti gana patvarios, atsiranda rizika, kad jos gali įtrūkti esant ekstremaliai temperatūrai. Geriausia šaltuoju metų laiku jas įnešti į patalpą.
·       Didelė estetinė įvairovėkeraminės lauko vazos gali tikti įvairiems stiliams - nuo modernaus ir minimalistinio iki tradicinio ar visai eklektiško. Taip yra dėl labai paprasto dalyko – prekių kataloge galima rasti labai platų jų asortimentą.


Metalas


·       Moderni ir industrinė estetika - metaliniai, pavyzdžiui, iš aliuminio, plieno ar geležies pagaminti vazonai atrodo elegantiškai ir šiuolaikiškai. Jie dažnai naudojami modernaus ir pramoninio stiliaus soduose, tinka miesto, labiau urbanistinėje aplinkoje.
·       Patvarumas ir ilgaamžiškumas – niekam nebus paslaptis, kad vazos iš metalo yra labai patvarios ir gali atlaikyti atšiaurias oro sąlygas. Jos nelūžta ir gali išlaikyti sunkius augalus bei daug dirvos. Nors šiek tiek deformuojasi dėl šalčio ir karščio ciklų, metalas vis tiek neskils.
·       Priežiūra – vienintelis dėmesys, kurio reikia iš metalo pagamintiems vazonams – priežiūra, kad nerūdytų ir nekoroduotų, ypač jei ištisus metus būna lauke.


Mediena


·       Natūralumas ir organiškumas – mediniai vazonai lauko erdvėms prideda natūralumo ir jaukaus, šilumą spinduliuojančio grožio. Jeigu norite, kad eksterjeras, daržas ar sodas atrodytų natūraliau, lauko vazonų idėjos dažnai remiasi į iš medžio pagamintas detales.
·       Izoliacija - mediena gerai izoliuoja augalų šaknis nuo ekstremalių temperatūrų.
·       Priežiūra – medinius lauko vazonus reikia apdoroti ir prižiūrėti, kad nepradėtų pūti ir nepatirtų žalos dėl drėgmės. Reguliarus sandarinimas arba alyvavimas gali pailginti jų tarnavimo laiką.


Plastikas


·       Lengvos ir nebrangios – plastikiniai lauko vazonai yra lengvi, todėl juos paprasta perkelti ir reorganizuoti išdėstymą. Prie plastikinių vazonų rasite įvairaus dizaino prekių, kurios dažnai kainuoja net pigiau nei mediniai ar moliniai lauko vazonai.
·       Atsparumas oro sąlygoms – šie vazonai yra atsparios atmosferos poveikiui, lengvai nesutrūkinėja ir nelūžta. Plastikas tinka bet kokiam klimatui ir reikalauja tik minimalios priežiūros.
·       Universalumas – plastikas gali imituoti brangesnių medžiagų, tokių kaip akmuo ar keramika, išvaizdą. Dėl to galima sakyti, kad erdvė lauke atrodys taip, kaip norite.

 


Ar svarbi vazono forma?


Trumpai tariant – taip. Forma gali turėti įtakos vazono sąveikai su jį supančia erdve ir net jame laikomais augalais. Skirtingos formos sukuria skirtingus vaizdinius efektus ir gali labai subtiliai arba konkrečiu poveikiu pagerinti vienos zonos ar viso lauko erdvės estetiką.


1.     Cilindro forma – elegantiškai ir moderniai atrodantys cilindriniai vazonai puikiai tinka šiuolaikiniuose ir minimalistiniuose soduose. Jos pabrėžia vertikalią erdvę, traukia žvilgsnį aukštyn ir erdvę ne plokština, o aukština. Jeigu kyla klausimas „ką sodinti į tokius lauko vazonus?“, tai juose galima laikyti įvairius augalus - nuo aukštų žolių iki kaskadinių vijoklių. Dėl estetikos galima ir grupuoti, kad dar padidintų įspūdį.


2.     Urnos forma – tokios formos vazonai, iš estetinės pusės yra laikui nepavaldūs bei elegantiški. Jie puikiausiai tinka oficialiems sodams prie renginių erdvių ar komercinių patalpų. Prie tokių vazonų neretai pridedami ir aksesuarai bei akcentai, kaip kad ąselės. Urnos formos vazonai dažnai naudojami kaip centriniai dėmesio traukos taškai (angl. centrepiece) arba statomos simetriškai prie įėjimų bei palei takus, kad sukurtų pusiausvyrą.


3.     Kvadratinė ir stačiakampio formos - tokios vazos pasižymi struktūriška, geometrine estetika, kuri tinka moderniam ir šiuolaikiniam sodui. Griežtos linijos ir taisyklingos formos yra stiprus architektūrinis elementas, kuris gali būti naudojamos erdvėms bei zonoms apibrėžti. Jos idealiai tinka statyti prie sienų arba kampuose, nes taip efektyviai išnaudojama erdvė ir kartu sukuriama estetinė darna, tvarka.


4.     Dubens ir apvalios formos – jos atrodo minkštai ir kuria švelnesnę, labiau kviečiančią atmosferą. Šių formų vazos tinka jaukiems, naminiams sodams. Su dubens formos vazonais galima kurti šilumą spinduliuojančias augalų kompozicijas. Jie idealiai tinka žemaūgiams augalams, sukulentams arba kompozicijoms, kurios kaskadomis krinta per šonus.


5.     Amforos ir lašo formos – jos yra išskirtinės bei net kiek meniškos, tad lengvai taps išskirtiniu sodo elementu. Unikali forma šiek tiek intriguoja bei dera su aukštais, liaunais augalais bei kaskadomis krintančiomis gėlėmis. Tai išryškina skulptūrišką vazono formą.


Kaip išdėlioti bei komponuoti vazonus lauke?


Vazonai gali būti naudojami sukurti akcentus sode. Didelę, aukštą arba amforos formos vazą galite pastatyti sodelio arba gėlyno centre, terasoje arba takelio gale, kad atkreiptumėte dėmesį ir pritrauktumėte žvilgsnius.
Sugrupavus skirtingo aukščio ir formų vazas, galima sukurti maloniai atrodančią grupę arba seką. Šis metodas suteikia sodui erdvinių dimensijų, todėl pasidaro įdomiau į viską žiūrėti iš skirtingų kampų.


Galiausiai galite išrikiuoti vazonus palei takelius ar sodo ribas, kad tarsi įrėmintumėte erdvę ar pabrėžtumėte barjerus. Taip sukursite apibrėžtumo estetiką ir pagerinsite bendrą išplanavimą.


Ką sodinti į lauko vazonus?


Turbūt daug kam įdomu ir konkrečiai žinoti, ką sodinti į lauko vazonus. Iš esmės tai į juos galima sodinti beveik bet ką. Tačiau kiekvienas pasirinkimas turės įtakos galutinei estetikai.


Nors norint sukurti harmoningą ir puoselėjamą ekspoziciją, labai svarbu pasirinkti tinkamus augalus ir gėles lauko vazoms, visgi niekada nesuklysite pasirinkdami tai, kas dera tarpusavyje ir yra jums gražu. Šiais patarimais vadovaukitės tik kaip orientacinio pobūdžio rekomendacijomis.


Rinkdamiesi augalus atsižvelkite tik į vazos dydį, formą ir medžiagą, kad augalai papildytų vienas kitą.
Vienmetės gėlės yra ryškios ir žydi vieną sezoną. Toks augalas idealiai tinka laikinoms, kintančioms ekspozicijoms vazose kurti. Tai gali būti medetkos, petunijos ir pelargonijos. Jeigu nesate aistringi gėlininkai arba neturite renginių erdvės – jų nesirinkite. Bus kiek daugokai vargo.


Daugiamečiai augalai žydi metai iš metų, todėl yra ilgalaikiai ir visada džiugina. Jos tinka pastovesnėms kompozicijoms.


Lapiniai augalai prideda tekstūros ir spalvų. Geriausias dalykas su jais – nereikia laukti, kol viskas sužydės. Jie įdomiai atrodo ištisus metus ir gali papildyti žydinčius augalus. Geriausias pavyzdys - paparčiai.